Egyesületünk a NAGYKÕRÖSI LOVAS SPORTEGYESÜLET – továbbiakban NLSE – 2001-ben nyert hivatalos bejegyzést a Pest megyei bíróságon közhasznú szervezet minősítéssel. A közéletbe való bekapcsolódásunk hivatalos bejegyzésünket megelőzve kb. nyolc éve már megkezdődött, állami fedezőmén állomás üzemeltetésével.
1993-ban igen komoly háttérmunkával sikerült eléri Nagykőrös Város Rendőrkapitányságával együttműködve, hogy városunkban lovas rendőrökkel erősödjön a közbiztonság, főként a külterület hiányos védettsége miatt. A lovas rendőrség l993-l999-ig működött kisebb-nagyobb megszakításokkal. Sajnálatos megszűnéséig telephelyünkön biztosítottuk a járőrlovak elhelyezését, ill. ideiglenes irodát a lovas rendőrök részére. A hivatalos megszűnés előtt egy évvel gyakorlatban a lovas rendőrség már nem működött. A külterületen élők felvetésére l998-ban saját lovainkkal és a SZÛCSCOMP SECURITY - vel közösen beindítottuk a lovas biztonsági járőrszolgálatot. A hatékony működéshez szükséges anyagi források hiánya miatt ez a szervezet sem volt hosszú életű. Múltja 1– 1,5 évre tehető. A külterületnek éppúgy, mint az elmúlt évtizedben, ma is – és talán egyre inkább - szüksége van hatékony, bármilyen rossz közlekedési útviszonyok között könnyen mozogni tudó biztonsági szolgálatra. A tanyán élők a hosszú évek alatt megszokták, hogy telephelyünkre bármikor jöhetnek, ha valamilyen sérelem érte őket (személyi, anyagi jellegű), hiszen legtöbb esetben azonnali hatállyal intézkedő lovas rendőr, lovas biztonsági őr volt segítségükre. Ezek figyelembevételével a mai napig folyamatosan önkéntes lovas polgárőrséget üzemeltetünk saját tulajdonú lovainkkal. Ennek működését negatívan befolyásolja, hogy az önkéntes lovas polgárőreink egyre kevesebb olyan szabadidővel rendelkeznek, amit ilyen jellegű „jótékony célú” munkára fordíthatnak.
Gyermekeink óvodai, iskolai közösségbe kerülésével új lehetőségek tárultak fel előttünk. Szülői, pedagógusi, közintézmény vezetői indítványozásra óvodai, iskolai csoportok, baráti társaságok számára helyet, programot biztosítottunk piknik jelleggel szabadidő eltöltéséhez, melynek különlegességét természetesen a lovas programok biztosították. 1998-ban először – a Nagycsaládosok Nagykőrösi Egyesülete indítványozására - rendeztük meg a mára már hagyománnyá váló, országos ismertségnek örvendő Nyári Napközis Lovas Tábort. E tábor elsősorban azért jött létre, hogy minden gyermeknek anyagi és társadalmi hovatartozás megkülönböztetése nélkül hasznos és biztonságos szabadidő eltöltést biztosíthasson az oly rövid nyári szünidőben, a mindenkori lehető legkisebb anyagi ráfordítást kérve a szülőktől. A tábor programlehetőségei igen széles körben mozognak:
Alapvetően a LÓ a fő motiváló erő, a lóval való bánásmód, a lovaglás alapjainak elsajátítása mellett számos más szabadidő eltöltési lehetőség közül válogathatnak a táborozó gyermekek. A teljesség igénye nélkül néhány: fafaragás, íjászat, gyöngyfűzés, festés, agyagozás, batikolás szénrajzolás, vadászbemutató, ügyességi játékok, lovas kocsikázás, bringó-hintók használata, gokartozás, játékos KRESZ oktatása tesztlap kitöltésekkel, jutalmazással, túrakerékpározásról tájékoztató, kerékpár szerelés bemutatása-tanulása, rendőr, ill. tűzoltó bemutatók stb.
Táborunkra évről évre több a jelentkező gyermek városunkból, annak vonzáskörzetéből, ill. újabban az ország igen sok településéről. Táborunk egyelőre csupán napközben foglalkoztatja, felügyeli a gyermekeket, kora reggeltő késő délutánig. Rugalmasan kezeljük az érkezési és távozási időpontokat, hiszen elsősorban a dolgozó szülők segítségére vagyunk, így egyéni megbeszélések alapján történnek a gyermekek érkezései ill. távozásai a tábor helyszínéről. Városunktól távol eső településekről jelentkező gyermekek az elmúlt években önálló szálláshelyintézéssel tudták csupán elérni, hogy ők is igénybe vehessék szolgáltatásainkat. (Rokonoknál, ismerősöknél, előző évi táborban kötött barátság alapján történő elszállásolások.) Ebben az évben már szervezett formában tudunk szállást biztosítani az erre igényt tartó gyermekeknek városunkban. A táborok programskáláját minden évben bővíteni próbáljuk. Ezek természetesen pályázatokon nyert anyagi forrásból történnek. A 2003-as év szenzációja volt táborozó gyermekeink számára, hogy a táborok zárónapjain autóbuszos kirándulást szerveztük más LOVAS objektumokra. Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok megismerjék a LÓ „sokoldalúságát”, megismerjenek más lovas létesítményeket.
A hozzánk látogató csoportok nagyobb százalékban gyermekek.
A gyermekek 1-2 %-át kivéve, mindannyiójuk futószáron nyeregben vagy voltizshevederrel felszerelt lovon lovagolhat. A lovaglás oktatásakor adott egyszerű utasításaimat – nagy megdöbbenésemre - igen kevés gyermek tudja maradéktalanul teljesíteni legnagyobb akarata, igyekezete mellett. Ennek okai már a testi, lelki, szellemi egészség hiányosságában kereshetőek. Egyszerűbben fogalmazva nagyon furcsálltam, amikor az egyébként egészségesnek tűnő gyermek nem tudja teljesíteni olyan egyszerű kérésemet, mint pl. Ülj egyenesen! Ezek motiváltak akkor, amikor jelentkeztem és elvégeztem egy Terápiás Lovas Oktatói tanfolyamot. Sajnos ma Magyarországon még nem eléggé ismert, ill. nem elismert a lóval, lovon való gyógyítás, állapotjavítás, holott azok a sérült, fogyatékos társaink, akik hozzájuthatnak a gyógylovagláshoz, terápiás lovagláshoz, hippoterápiához, ők ill. az õ hozzátartozóik, szüleik, gondozóik ill. mi szakemberek bizonyítani tudjuk, hogy a gyógyításnak ez az ága nagyon sokat tud segíteni a rászorultaknak. Egyre többen keresnek meg különféle problémákkal (autizmus, gerincferdülés, hiperaktivitás stb.) A gyógylovagoltatás, hippoterápia csak TIM munkában végezhető igazán hatékonyan, szakorvosi véleménykérés, jóváhagyás mellett. A Nagykőrösi Egyesített Szociális Intézmény lakóit rendszeresen részesítjük lovas foglalkozásban, gyógylovagoltatásban, ill. a PM TEGYESZI Nagykőrösi Intézetében nevelkedő állami gondozott gyermekeket is lovagoltatjuk nevelési, viselkedési, beilleszkedési problémáik megszüntetésére.
A fenti tevékenységeinkből forrt ki újabb ötletünk, mely a lovaglás oktatása általános iskolai formában témakört érintette.
A LÓ Magyarországnak, a magyarságnak az egyik ősi-jelenkori kincse igen sok tekintetben. Többek között annak tekintetében, hogy a jövő nemzedéke is tovább hordozza kultúrájában, sportjában megfelelően kiemelt színvonalon a LÓ-vat, úgy gondoljuk a lehető legfiatalabb korosztályt kell megnyernünk, ahhoz, hogy legyen idejük megtanulni a lóval való mindennemű kapcsolatot, időben elkezdhessék a lovas sportot, hogy később tapasztalt lovasként hasznos lovas szakemberei legyenek társadalmunknak.
A lovaglás oktatását az egyik helyi általános iskolában beindítottuk fakultatívan, szakkör formájában, mely a szülők-pedagógusok-gyermekek körében egyaránt nagy közkedveltségnek örvend. Ezt a tevékenységünket 2003-as tanévben a város összes általános iskolája felé kinyitottuk. A lovaglás az iskolai tanulmányokra, az iskolásokra a következőképpen hat pozitívan: A lovaglás fejleszti az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt, segíti a tartáshibák javítást, kialakulásuk megelőzését. Etológiai (az állatok viselkedésével foglalkozó tudomány), természet és állatvédelmi ismereteket szerezhetnek. A más élőlényről való gondoskodás-törődés fejleszti a felelőségtudatot. A sportbeli kihívás teljesítése sikerélményt nyújt. A ló háziasítása történetének megismerése során vagy a ló testfelépítésének tanulások sok olyan háttérismeretet szerezhetnek, amely más tantárgyaknál is jól hasznosítható (biológia, történelem, földrajz).
Köztudott, hogy Magyarország fő turisztikai vonzereje a LÓ és a BALATON. A mi helyi adottságaink és a lóval való többéves kapcsolatunk alapján úgy gondoljuk, felelőtlenség lenne nem kihasználni lehetőségeinket. Az elmúlt évek lovas turisztikájába való „belekóstolásunk” megalapozhatja, hogy Nagykőrös város is bekapcsolódjon a lovas turisztika vérkeringésébe.
Fenti tevékenységeinket sajnos – egyenlőre - csak időjárás függvényében tudjuk végezni, hiszen fedett lovarda hiányában a gyakorlati lovaglás oktatását, a gyógylovagoltatást, lovastáboroztatást csak csapadék és fagymentes napokon tudjuk kivitelezni. Ahhoz hogy munkánkat maradéktalanul tudjuk végezni, mindent megteszünk azért, hogy megfelelő pályázat, szponzor segítségével mihamarabb felépülhessen a NLSE fedett lovardája.
Több országos szervezetnek, szövetségnek tagja vagyunk. Velük együttműködünk, kölcsönösen segítve egymás szakmai munkáját, célkitűzések elérését.
Eredményeink :
- 24. éve rendezünk Nyári Nagykőrösi Lovas Tábort
- 20. éve folyamatosan (idõjárás függvényében) gyógylovaglást, fogyatékosok sportlovagoltatását, terápiás lovas foglalkozásokat végezzük
- 20. éve rendezünk Lovas Rendezvényeket, eleinte póni fogat-, nagy lovas fogathajtást,
- 14. éve Díjugrató Versenyeket
- Regionáis/Országos
- Nagykőrösön egyedülállóan vezettük be a lovaglás oktatását szakkör formájában.
Célcsoportjainkkal való együttműködés:
Az Egyesített Szociális Intézmény lakói, ápoltjai heti két alkalommal vesznek részt gyógylovaglásban. Az idős, lóra nem ültethető intézeti lakók minden hónap utolsó foglalkozásakor lovas kocsikázásban részesülnek. Először 2004. május 28-án egész napos majális jellegű „Fogyatékkal Élők Családi Napja”-t szerveztünk részükre, melyen bemutatásra került a terápiás lovas foglalkozás is.
Tagjaink részvétele: tagjaink minden rendezvényünkön részt vesznek, segítve ezzel az egyesület közhasznú munkáját.
Egyesületünk elhivatottsága, hogy minél több magyar gyermeket megismertessen a lovaglás művészetével, megszerettesse velük a lovakat, a lovas életvitelt. A gyermekeknek meg kell (kellene) tanítani, milyen szerepe volt, van és reméljük lesz a magyarság életében a LÓ-nak. Célunk, hogy minél több majdani lovas szakembert, lótartót, lovas sportolót indítsunk útjára, akik a jövő lovas nemzedékeként elhivatottságunknak érzik majd a magyarság egyik legjelentősebb nemzeti kincsének a LÓ-nak „megőrzését” a maga méltóságában.
Elhivatottságunk továbbá az állatvédelem, a környezet-, és természetvédelem, a környezettudatos életmódra való nevelés és szemléletváltás.